SSP Logo

ISEF
Program Information
2003 Intel ISEF Grand Awards

Intel ISEF
Intel Foundation Young Scientist Award
The winners of this award are the top three students at the Intel ISEF. They receive a $50,000 scholarship and a high-performance computer
 
A scholarship of $50,000, and a high-performance computer.
CS051 Brain-Computer Interface for the Muscularly Disabled
Elena Leah Glassman, 16, Central Bucks High School West, Doylestown, Pennsylvania

EA005 A Rapid, Accurate Method of Determining the Distance to Near Earth Asteroids
Lisa Doreen Glukhovsky, 17, New Milford High School, New Milford, Connecticut

ME092 Silencing Cancer With RNA
Anila Madiraju, 17, Marianopolis College, Montreal, Quebec, Canada

 
The scholarship is awarded in eight equal installments upon matriculation from high school. Students must have proof of registration and good standing from the university registrar each semester.
 
Seaborg SIYSS Award
All expense-paid trip awarded to three senior finalists to attend the Stockholm International Youth Science Seminar during the Nobel Prize Ceremonies in December 2003.
 
The SIYSS is a multi-disciplinary seminar highlighting some of the most remarkable achievements by young scientists from around the world. The students have the opportunity to visit scientific institutes, attend the Nobel lectures and press conferences, learn more about Sweden and experience the extravagance of the Nobel festivities.
GN001 Neuronal Expression of CD22: Novel Therapeutic Implications for Alzheimer's, Parkinson's and Multiple Sclerosis
Anant Ramesh Patel, 18, Astronaut High School, Titusville, Florida

MA027 Continued Fractions of Quadratic Laurent Series
Ethan James Street, 18, Winston Churchill High School, Livonia, Michigan

ME092 Silencing Cancer With RNA
Anila Madiraju, 17, Marianopolis College, Montreal, Quebec, Canada

 
The SIYSS will be held in Stockholm, Sweden in December 2003. Students must have met the 18-year age requirement to be considered. The history behind SIYSS goes as far back as 1976 when the first seminar was organized by the Swedish Federation of Young Scientists together with the Nobel Foundation, with inspiration from Society for Science & the Public in the United States.
 
European Union Contest for Young Scientists
For one of the top team projects, an all-expense paid trip to attend the European Union Contest for Young Scientists held in Budapest, Hungary September 20-26 2003.
 
European Union Contest for Young Scientists
CS307 BEACON: Analytical Instrumentation Software for Identifying Fluorescent Oligonucleotides Used in Encoded Microbeads
Andrew Gerard Ascione, 18, Broadneck Senior High School, Annapolis, Maryland
Aaron David Schulman, 17, Broadneck Senior High School, Annapolis, Maryland
David Edwyn Bennett, 17, Broadneck Senior High School, Annapolis, Maryland

 
The EU Contest for Young Scientists was set up to promote the ideals of co-operation and interchange between young scientists. The Contest is the annual showcase of the best of European student scientific achievement. (The team project must pass the EU Contest jury review prior to attending.)
 
MILSET - Expo-Sciences International
For a top team project, an all-expense paid trip to the 9th International Youth Science Exhibition ESI 2003 to be held in Moscow, Russia July 12-20th.
 
9th International Youth Science Exhibition ESI 2003
EV325 Mass Production of Biodiesel, HySee 1005, With use of Microbes; Bacillus thuringienes and Streptomyces albus
Wesley Ryan Fuller, 17, Hamilton High School, Chandler, Arizona
Blair Elisabeth Kowalinski, 16, Hamilton High School, Chandler, Arizona
Kyle Anthony Marsland, 18, Hamilton High School, Chandler, Arizona

 
International Movement for Leisure in Science and Technology (MILSET) was founded in 1987 in Quebec. MILSET unites youth organizations, research associations and clubs from more than 60 countries. Expo-Science Exhibition is a non-political event, contributing to peace, respect and better knowledge of all people.
 
Intel ISEF Excellence in Teaching Award
Established to recognize science teaching excellence. Awarded to up to 5 teachers who demonstrate an innovative and inspirational method or program that can be extended or replicated via the $20,000 grant that will be awarded to the top winner.
 
$20,000 grant, $5,000 cash award and a high-performance computer
 
Award of $3,500, all expense-paid trip to the Intel ISEF and a high-performance computer.
 
The award includes all-expense-paid trip to the Intel ISEF, $3,500 cash award and a high-performance computer for up to 5 teachers. A top winner will be selected at the Intel ISEF to win $5,000 cash award, a high-performance computer and a $20,000 grant to replicate their best known method.
 
Intel Foundation Achievement Awards
For outstanding work in any field.
 
Awards of $5,000
BI040 Endogenous Estrogen Amplification Through Interaction With P450 Enzymes: Novel Mechanisms for Xenoestrogenicity
Lalit Ramesh Patel, 17, California Academy of Mathematics and Science, Carson, California

CS025 TensorFaces: A Multilinear Model for Computerized Face Recognition and Image Processing
Tonislav Ivanov Ivanov, 19, Stuyvesant High School, New York, New York

EA029 Venus from the Outside in: Linking Surface Features to Changing Mantle Convection Patterns
Carolyn Morgan Tewksbury, 17, Clinton Senior High School, Clinton, New York

EN025 Microbubble Characterization for Drag Reduction in Pipe Flow
Joline Marie Fan, 15, Upper Arlington High School, Upper Arlington, Ohio

EN327 Autonomous Underwater Vehicle
Tamsen Alicia Drew, 17, Amador Valley High School, Pleasanton, California
Nicholas Dorian Rapp, 18, Amador Valley High School, Pleasanton, California

EV039 The Development of an Environmentally Friendly Ezyme-based Antifouling System
Vaishali Kiran Grover, 15, Miami Coral Park Senior High School, Miami, Florida

EV046 Assessment of Zooplankton Resources in Biscayne Bay and Lagoonal Trophic Flow Model Analysis
Jenna Lyanne Lewis, 18, Cooper City High School, Cooper City, Florida

MA007 On Decompositions of Continuous and Differentiable Functions on Planar Sets
Alexey V. Baran, 16, AES Centre of MSU, Moscow, Moscow City, Russia

ME018 Bio-Power! Can Biological Nerve Action Potentials Stimulate Artificial Muscle, Platinum IPMCs?
Ethan Avram Kottke, 15, Farmington High School, Farmington, New Mexico

ME092 Silencing Cancer With RNA
Anila Madiraju, 17, Marianopolis College, Montreal, Quebec, Canada

MI058 The Role of Multi-drug Resistance (MDR) Pumps in Resistance to the Immunosuppressive Drug FK506 in Saccharomyces cerevisiae
Anna Lisa De Obaldia, 18, Moorestown High School, Moorestown, New Jersey

PH005 The Effect of Salinity on the Production and Duration of Antibubbles
Michael J. Pizer, 14, University School of Milwaukee, Milwaukee, Wisconsin

PH054 Electron-Phonon Interactions in Carbon Nanotubes
Edward Joesph Su, 18, William G. Enloe High School, Raleigh, North Carolina

ZO046 Comparative Bioassay of Bacillus thuringiensis, Zea mays Pollen to Levels of Road Dust on Danaus plexippus Larvae
Rachael Theresa Collier, 16, Mediapolis High School, Mediapolis, Iowa

 
Winners will receive a $5,000 cash award
 
Intel Foundation Best Use of Computing
Presented to individuals or teams at the Intel ISEF who have successfully integrated computing technology into their projects in a creative and innovative manner.
 
Personal computer system
CS302 Software Framework for Creating Multi-agent Systems
Vsevolod D. Ustinov, 17, Lyceum of Information Technologies, #153, Moscow, Moscow City, Russia
Andrew S. Tatarinov, 16, Lyceum of Information Technologies, #153, Moscow, Moscow City, Russia
Vasiliy G. Fedoseev, 16, Lyceum of Information Technologies, #153, Moscow, Moscow City, Russia

EA041 Development of an Adaptively Controlled Telescope with Star-Pattern Recognition Pointing
Jonathan Nicholas Sick, 17, Queen Elizabeth High School, Calgary, Alberta, Canada

EN327 Autonomous Underwater Vehicle
Tamsen Alicia Drew, 17, Amador Valley High School, Pleasanton, California
Nicholas Dorian Rapp, 18, Amador Valley High School, Pleasanton, California

 
Winners will receive a high-performance computer. All Intel ISEF Finalists are eligible regardless of the scientific or technical category of their project.
 
Behavioral and Social Sciences - Presented by Intel Foundation
Intel will present Best of Category Winners with a $5,000 scholarship and a high-performance computer. Additionally, a $1,000 grant will be given to their school and the Intel ISEF Affiliated fair they represent.
 
Intel ISEF Best of Category Award of $5,000 for Top First Place Winner
BE015 Absolute vs. Relative Pitch: It's Music to My Ears! Or Is It to My Mind?
Sita Chandrika Palepu, 17, James Madison High School, Vienna, Virginia

 
First Award of $3,000
BE015 Absolute vs. Relative Pitch: It's Music to My Ears! Or Is It to My Mind?
Sita Chandrika Palepu, 17, James Madison High School, Vienna, Virginia

BE051 Social Cognition and Jury Bias Toward the Elderly in the Courtroom
Michael Duane Buhrmester, 18, Plano Senior High School, Plano, Texas

 
Second Award of $1,500
BE027 Deaf, Not Dumb: Dispelling the Myth of a Mathematics Deficit Among Deaf Students
Casey Ann Vaughn, 17, Lawrence High School, Cedarhurst, New York

BE029 The Effect of Stereotype Threat on High School Girls' Performance on a Math Test
Sarah Elyse Waldman, 17, Roslyn High School, Roslyn Heights, New York

BE038 A Strategic Approach to Multiple-winner Elections: Augmenting Voter Impact Through a Clever Strategy
Brian Jeffrey Pepper, 16, Middletown High School, Middletown, Maryland

 
Third Award of $1,000
BE012 Media Mayhem: The Neurophysiological Reaction and Behavioral Effects of TV on Children
Natalie Rose Mergler, 18, Chaminade-Julienne High School, Dayton, Ohio

BE016 Identification of Absolute Pitch Possessors Without Bias in Musical Training: The Development of a Screening Procedure that Discerns Between Tones
Priya Ashoke Rajdev, 16, Ossining High School, Ossining, New York

BE021 The Neurobiology of Lexical Processing: An Examination of a Model of the Comparison Process
Megan Chaya Gross, 17, Hunter College High School, New York, New York

BE045 Do Pupil Size Changes Correlate With Other Biophysical Responses: Big Eyes, Big Lies?
Christina Marie Mariolana Zoccoli, 15, Academy of Notre Dame de Namur, Villanova, Pennsylvania

BE050 Gender and Faculty Perception of Adolescent Adjustment
Erin Margaret White, 16, Immaculata High School, Somerville, New Jersey

 
Fourth Award of $500
BE018 Epilepsy Impact: Socio-demographic Study of Self-perception, Psychosocial Characteristics and Limitations of Patients With Intractable Epilepsy
Alfredo Andres Medina, 18, Academia del Perpetuo Socorro, San Juan, Puerto Rico

BE020 The Influence of Physical and Neurological Trauma on Personality
Zarabeth Lehr Golden, 16, Blanche Ely High School, Pompano Beach, Florida

BE033 Network Theory Applied to Instant Messaging
Sari Ancel, 14, Nicolet High School, Glendale, Wisconsin

BE035 Speed and Cell Phones: Are Male or Female Brains Better Suited for the Task?
Elais M. Ponton, 17, Franklin High School, El Paso, Texas

BE058 Autism Therapy: The Effects of Self-stimulators on the Abilities of Autistic Preadolescents
Shivani Ghoshal, 16, Mira Loma High School, Sacramento, California

BE060 The Effects of Positive and Negative Space Reversal on Visual Perception in Children With and Without Dyslexia: Phase III
Stephanie Alexandra Williams, 17, Pacific Collegiate School, Santa Cruz, California

 
Biochemistry - Presented by Intel Foundation
Intel will present Best of Category Winners with a $5,000 scholarship and a high-performance computer. Additionally, a $1,000 grant will be given to their school and the Intel ISEF Affiliated fair they represent.
 
Intel ISEF Best of Category Award of $5,000 for Top First Place Winner
BI057 A Study of the Relationship Between Lymphocytes With Lymphomatoid Papulosis and Mucosal Cells from a Subject and Descendants Using PCR Identification
Samuel James Amberson Howell, 16, Saginaw Arts and Sciences Academy, Saginaw, Michigan

 
First Award of $3,000
BI023 An Investigation of the Remediation of Berkeley Pit Water Using Genetically Modified Extremophilic Organisms: Phase IV
Alexandra Hope Antonioli, 18, Butte High School, Butte, Montana

BI057 A Study of the Relationship Between Lymphocytes With Lymphomatoid Papulosis and Mucosal Cells from a Subject and Descendants Using PCR Identification
Samuel James Amberson Howell, 16, Saginaw Arts and Sciences Academy, Saginaw, Michigan

 
Second Award of $1,500
BI019 A Novel Approach for Determining Nucleic Acid Structure
Alexander Chow Mittal, 18, Greenwich High School, Greenwich, Connecticut

BI021 Mammalian Cell Production of Monoclonal Antibodies in Simulated Microgravity
Joia Ramchandani, 17, Greenwich High School, Greenwich, Connecticut

BI027 A New Regulatory Pathway for Tumor Suppressor p53 Activity in Cancer Cells
Monika Laszkowska, 18, Saint Francis Preparatory School, Fresh Meadows, New York

 
Third Award of $1,000
BI014 Influence of Selected Estrogen Mimics on Certain Properties of the Human Estrogen Receptor Expressed in Saccharomyces cerevisiae
Sheena Marie Hayes, 17, Eastern High School, Pekin, Indiana

BI031 Isolation and Expression of an Epinephrine-synthesizing Enzyme (PNMT) from Entamoeba Parasites
David Alexander Gottesman, 17, Roslyn High School, Roslyn Heights, New York

BI040 Endogenous Estrogen Amplification Through Interaction With P450 Enzymes: Novel Mechanisms for Xenoestrogenicity
Lalit Ramesh Patel, 17, California Academy of Mathematics and Science, Carson, California

BI045 Genetic Susceptibility to Prostate Cancer
Shantanu Kadir Gaur, 16, Bethel Park High School, Bethel Park, Pennsylvania

BI062 Protein Interactions Using Nano-Metallic Barcodes
Zachary Philip Rice, 18, The Academy of Science & Technology, Conroe, Texas

 
Fourth Award of $500
BI002 The Role of Anthraquinone in the Chemotherapeutic Effect of the Leaves of Morinda citrifolia
Karen Andres Tumaneng, 18, Waipahu High School, Waipahu, Hawaii

BI016 Fats that Kill Cancer
Alexander Edmund Blank, 15, Lower Canada College, Montreal, Quebec, Canada

BI018 PBMCs as an in vitro Model for the Immune Response
Kenneth Richard Ott, 18, Thomas Jefferson High School for Science and Technology, Alexandria, Virginia

BI035 Multiple Human UDP-Glucuronosyltransferases Catalyze the Detoxification of Acetaminophen: A Fourth Year Study
Marissa Rachel Kessler, 17, Mills E. Godwin High School, Richmond, Virginia

BI048 Structure-Function Studies on Human Telomerase
Nitya Kalyani Viswanathan, 17, Academy for Engineering & Design Technology, Hackensack, New Jersey

BI060 Micro-encapsulated Enzyme Systems: Enhanced Oil Recovery and Bioremediation
Vladislav Igorevich Lavrovsky, 16, Queen Elizabeth High School, Calgary, Alberta, Canada

 
Botany - Presented by Intel Foundation
Intel will present Best of Category Winners with a $5,000 scholarship and a high-performance computer. Additionally, a $1,000 grant will be given to their school and the Intel ISEF Affiliated fair they represent.
 
Intel ISEF Best of Category Award of $5,000 for Top First Place Winner
BO052 Development of a Saline Tolerant Safflower by Applying a Newly Formulated in vitro Methodology
Brian Lee Fisher, 17, Mandan High School, Mandan, North Dakota

 
First Award of $3,000
BO041 A Taxonomic Reassessment of the Phaeophyceaen Orders Ectocarpales and Scytosiphonales Based on Ribosomal Small Subunit (18S) DNA Sequences
Sudeep Banerjee, 16, Clovis West High School, Fresno, California

BO052 Development of a Saline Tolerant Safflower by Applying a Newly Formulated in vitro Methodology
Brian Lee Fisher, 17, Mandan High School, Mandan, North Dakota

 
Second Award of $1,500
BO004 Comparative Investigation of Replication Processes in Wild-type and Mutant Strains of Cabbage Leaf Curl Virus: A Two Year Study
Rachel Lauren Zelkowitz, 17, Lake Brantley High School, Altamonte Springs, Florida

BO023 Natural Oils as Alternative Potato Sprout Inhibitors
Dona Sarah Sharma, 17, Sunnyside Senior High School, Sunnyside, Washington

BO050 The Interactive Effects of Soil Nutrients, Natural Fertilizer and Sulfentrazone on the Growth and Maturation of Triticum aestivum and Brassica kaber
Adam Richard Wohl, 18, Minot High School - Magic City Campus, Minot, North Dakota

 
Third Award of $1,000
BO008 The Effects of Seed Treatments in Tuberization of Potatoes
Heather Renae Messick, 16, Sargent High School, Monte Vista, Colorado

BO015 Growth Regulators of Agrobacterium tumefaciens: Phase III
Sara Jo Weirather, 17, Central Lee High School, Donnellson, Iowa

BO016 A Comparative Analysis of Juniperus spp. in the Big Horn Range
Casey Albert Lipp, 17, Greybull High School, Greybull, Wyoming

BO054 Analysis of a Possible Aphid Toxin in Zuuiki Taro (Colocasia gigantea), Year Three: Continued Toxin Isolation and Progeny Testing for Trait Transference
Richard Jean Rodrick, 17, Kapa'a High School, Kapa'a, Hawaii

BO057 Fractal Nature of Plant Vascular Systems
Kathleen Suzanne Hanson, 16, Clear Brook High School, Friendswood, Texas

 
Fourth Award of $500
BO010 Xanthomonas campestris pv. Vesicatoria; A Study of the Relationship Between Extra Cellular Material and Heightened Host Response
Lauren Marie Smith, 16, Rampart High School, Colorado Springs, Colorado

BO033 Effects of Non-point Pollutants on Constructed Coastal Marshes
Sarah Brittany Bounds, 17, Mercy Cross High School, Biloxi, Mississippi

BO037 The Effect of Simulated Herbivory on Inflorescence, Achene and Basal Rosette Production in Boltonia decurrens, an Endangered Species
Jessica Lynn Arnold, 17, Edwardsville High School, Edwardsville, Illinois

BO047 The Allium Genus as a Biological Control: Year Three
Michael Thomas Jacobsen, 18, Laurel-Concord High School, Laurel, Nebraska

BO053 The Effect of Cuprous Oxide Concentrations in Bottom Boat Paint on Hydrilla verticillata's Stem Length, Color, Root Length and New Stem Growth
Thomas Hampton Freeman, 16, Spring Valley High School, Columbia, South Carolina

BO055 Mineral Uptake and Accumulation in Lowland Taro (Colocasia esculenta var. Maui Lehua) as Affected by Elevated Levels of Copper Sulfate
Whitney Takeo Haraguchi, 16, Kapa'a High School, Kapaa, Hawaii

 
Chemistry - Presented by Intel Foundation
Intel will present Best of Category Winners with a $5,000 scholarship and a high-performance computer. Additionally, a $1,000 grant will be given to their school and the Intel ISEF Affiliated fair they represent.
 
Intel ISEF Best of Category Award of $5,000 for Top First Place Winner
CH003 Palladium and Platinum Catalyzed Hydroselenation of Alkynes
Denis Alexandrovich Malyshev, 16, Moscow Chemical Lyceum, Moscow, Russia

 
First Award of $3,000
CH003 Palladium and Platinum Catalyzed Hydroselenation of Alkynes
Denis Alexandrovich Malyshev, 16, Moscow Chemical Lyceum, Moscow, Russia

 
Second Award $1,500
CH021 The Effect of Heating Elements on the Production and Residue Build-up of Acrylamide
Emily Michele Kraft, 17, Signature School, Evansville, Indiana

CH040 Synthesis and Evaluation of a Molecularly Imprinted Polymer for the Enantiomeric Resolution of L- and D- Phenylalanine
Yvonne Joy Yamanaka, 17, Oregon Episcopal School, Portland, Oregon

 
Third Award of $1,000
CH020 Self-assembling Nanostructures Using Conductive DNA: A New Approach to Post-silicon Computer Processor Technology
John Paul Sadowski, 18, North Shore High School, Glen Head, New York

CH023 Solid Hydrogen Storage Utilizing Crystalline Solids: Phase 2
Bryan William Christian, 18, Collins Hill High School, Suwanee, Georgia

CH038 H2 And C2H4 Elimination Pathways in the Y + C2H6 Reaction
Ann Chi, 16, Terre Haute South Vigo High School, Terre Haute, Indiana

CH042 Electroenzymatic Biofuel Cells II
Daniel Clayton Appel, 16, Eldorado High School, Albuquerque, New Mexico

 
Fourth Award of $500
CH008 Bugs Away! A Two Year Study
Kegan Kade Crouch, 16, Mason High School, Mason, Texas

CH011 Effect of Varying Electrical Potential on Liesegang Rings Growth
Adam Robert Brungardt, 17, Brush High School, Brush, Colorado

CH015 Carbon Nanotubes (CNT): A New Frontier in Nano-technology, Their Production from Vegetable Oils and Studying Their Applications
Bhushan Prakash Mahadik, 16, Fr. Agnel Junior College, Maharashtra State, India

CH028 A Novel Room Temperature Fuel Cell Utilizing a Carbonate Ionic Liquid Electrolyte
Kunil Kaushik Raval, 17, Saginaw Arts and Sciences Academy, Saginaw, Michigan

 
Computer Science - Presented by Intel Foundation
Intel will present Best of Category Winners with a $5,000 scholarship and a high-performance computer. Additionally, a $1,000 grant will be given to their school and the Intel ISEF Affiliated fair they represent.
 
Intel ISEF Best of Category Award of $5,000 for Top First Place Winner
CS051 Brain-Computer Interface for the Muscularly Disabled
Elena Leah Glassman, 16, Central Bucks High School West, Doylestown, Pennsylvania

 
First Award of $3,000
CS044 Non-deterministic Polynomial Time Complete Calculations Using Synthetic Bubble Emulation
Daniel Lennard Kluesing, 17, Leigh High School, San Jose, California

CS051 Brain-Computer Interface for the Muscularly Disabled
Elena Leah Glassman, 16, Central Bucks High School West, Doylestown, Pennsylvania

 
Second Award of $1,500
CS020 A New Method for 3-D Object Modeling and Optical Data Recognition
Robert Earl Eunice, 18, Houston County High School, Warner Robins, Georgia

CS030 An Ultra High Speed Method for the Multiple Comparison of 3-D Structures and Its Application to 3-D Protein Structure Pattern Recognition
Kevin Chester Kuo, 18, Stuyvesant High School, New York, New York

CS031 Skeletal Character Animation in a Virtual Reality Learning Environment
Arya Mohammad Iranmanesh, 17, Roanoke Valley Governors School, Roanoke, Virginia

CS050 Artificial Intelligence: A Model of Perception by the Visual System
Kimberly Elise Reinhold, 15, Saint Joseph Junior-Senior High School, Hilo, Hawaii

 
Third Award of $1,000
CS028 I See You! Robotic Surveillance Using Appearance-based Obstacle Detection
Laura Anne Wong, 16, Villa Victoria Academy, Ewing, New Jersey

CS041 Implementation of Bayesian Statistical Spam-filtering Algorithm
Jerry Ji Guo, 15, Riverside High School, Greer, South Carolina

CS047 Assistance for the Visually and Hearing Impaired: A Cost Effective and Pragmatic Approach
Alicia Lorraine Worley, 17, Keyser High School, Keyser, West Virginia

CS056 John Seth Thielemann's Operating System (JOST OS)
John Seth Thielemann, 17, Cumberland Valley High School, Mechanicsburg, Pennsylvania

CS061 An Ethologically Based Adaptable AI Architecture
Scott Sheldon Buchanan, 16, Cortland Christian Academy, Cortland, New York

CS067 Genetic Algorithms: A New Approach to Controlled Switched Networks
Jeff Thompson, 18, Kinkaid High School, Houston, Texas

 
Fourth Award of $500
CS005 Ternary vs. Binary
Natasha Rustom Irani, 17, Lake Highland Preparatory School, Orlando, Florida

CS007 Programming a Society of Subjective A. I. Entities Adapting in Real-Time to Various Types of Governments and Lifestyles to Model Genetic Drift Data
Christopher Lee DeLeon, 18, Saint Joseph Central High School, Saint Joseph, Missouri

CS025 TensorFaces: A Multilinear Model for Computerized Face Recognition and Image Processing
Tonislav Ivanov Ivanov, 19, Stuyvesant High School, New York, New York

CS033 Modeling the Ecological Success of Decision Rules Using Variants of the Iterated Prisoner's Dilemma
Katherine Harvard, 17, Great Neck South High School, Great Neck, New York

CS054 Training Neural Networks With Genetic Alogrithms
Nhan Duy Nguyen, 15, Southside High School, Greenville, South Carolina

CS057 Modeling Physical Systems Using Flux Corrected Transport on a Fully-threaded Tree
Jonathan Albert Mizrahi, 17, Thomas Jefferson High School for Science and Technology, Alexandria, Virginia

CS068 TongKe's OpenSource Data-Structure and Algorithms Library
TongKe Xue, 17, Hamilton High School, Chandler, Arizona

 
Earth and Space Sciences - Presented by Intel Foundation
Intel will present Best of Category Winners with a $5,000 scholarship and a high-performance computer. Additionally, a $1,000 grant will be given to their school and the Intel ISEF Affiliated fair they represent.
 
Intel ISEF Best of Category Award of $5,000 for Top First Place Winner
EA005 A Rapid, Accurate Method of Determining the Distance to Near Earth Asteroids
Lisa Doreen Glukhovsky, 17, New Milford High School, New Milford, Connecticut

 
First Award of $3,000
EA005 A Rapid, Accurate Method of Determining the Distance to Near Earth Asteroids
Lisa Doreen Glukhovsky, 17, New Milford High School, New Milford, Connecticut

 
Second Award of $1,500
EA013 Navigating Through Space: Continuous Thrust Trajectories in 3-D
Ulyana Nadia Horodyskyj, 17, Padua Franciscan High School, Parma, Ohio

EA029 Venus from the Outside in: Linking Surface Features to Changing Mantle Convection Patterns
Carolyn Morgan Tewksbury, 17, Clinton Senior High School, Clinton, New York

EA040 Investigations into Star Formation in High-Velocity Clouds
Mubdi Rahman, 18, Martingrove Collegiate Institute, Toronto, Ontario, Canada

 
Third Award of $1,000
EA001 Evolution of Initial Orbit Determination Error Correction Functions by Genetic Programming
Matthew Douglas Apau Jachowski, 17, Maui High School, Kahului, Hawaii

EA014 Cosmological Parameters from Standard Candles With Incomplete Redshift Information
Tamara Ann Broderick, 17, Laurel School, Shaker Heights, Ohio

EA033 An Assessment of Linear and Accelerated Motion in Double Stars
Sabrina Curie Snell, 17, School Without Walls, Washington, District of Columbia

EA038 Optimization of Satellite Orbits for Maximum Time in the Magnetosphere
Sarah Woodring Bates, 17, Eleanor Roosevelt High School, Greenbelt, Maryland

 
Fourth Award of $500
EA021 Water on Mars: Where Was It, Where Is It Now?
Erin Lynn Frey, 16, South River High School, Edgewater, Maryland

EA025 Photometric Detection of an Extra-solar Planetary Transit Across the Sun-like Star HD 209458
Ved Chirayath, 16, California Academy of Mathematics and Science, Carson, California

EA026 Heat of Condensation: A Natural Source of Protective Heat: A Third Year Study
Shamsher Singh Samra, 16, Clovis West High School, Fresno, California

EA030 The Dependence of Weather in Kazakhstan from Climate Cycle Known as El Nino/ Southern Oscillation
Saule Sakenova, 17, Lycee #105, Almaty, Kazakhstan

EA044 Analysis of a Blowout in Galaxy NGC 3628 Using Infrared Polarization
Megan Elizabeth Teckman, 18, Breck School, Minneapolis, Minnesota

 
Engineering - Presented by Intel Foundation
Intel will present Best of Category Winners with a $5,000 scholarship and a high-performance computer. Additionally, a $1,000 grant will be given to their school and the Intel ISEF Affiliated fair they represent.
 
Intel ISEF Best of Category Award of $5,000 for Top First Place Winner
EN078 A Non-photolithographic Approach to the Construction of N-Type MOSFET Devices Using FIB Technology
Ryna Karnik, 16, Oregon Episcopal School, Portland, Oregon

 
First Award of $3,000
EN025 Microbubble Characterization for Drag Reduction in Pipe Flow
Joline Marie Fan, 15, Upper Arlington High School, Upper Arlington, Ohio

EN078 A Non-photolithographic Approach to the Construction of N-Type MOSFET Devices Using FIB Technology
Ryna Karnik, 16, Oregon Episcopal School, Portland, Oregon

EN094 Designing a New Cardiovascular Stent for Rapid Endothelialization
Mark Mohan Mazumder, 18, Little Rock Central High School, Little Rock, Arkansas

 
Second Award of $1,500
EN011 Spinning Wind Energy in a New Direction: The Darrieus Vertical Axis Wind Turbine
Adam Daniel Sidman, 15, William J. Palmer High School, Colorado Springs, Colorado

EN015 Autonomous Cooperative Learning Between Multiple Robots Through RF Communication
Jason Michael Schuler, 18, Lakewood High School, Saint Petersburg, Florida

EN034 Self-automated Lubrication (SAL)
Patrick Kieran Corbett, 18, Saint Patricks College, Maghera, County Derry, Northern Ireland

EN040 Designing an Innovative Micropump
Craig John Wright, 17, Woodlin High School, Woodrow, Colorado

EN045 A Study on Practical Production of Hydrogen Through Efficient Electrolysis
Nigel Forest Reuel, 17, Rio Rancho High School, Rio Rancho, New Mexico

EN048 Sailplane Winch Launch Telemetry and Data-logging
Robert Francis Ussery, 17, Seton Home Study School, Front Royal, Virginia

EN116 The Future is Flying Low III
Gaetan Kristian Kenway, 16, Marystown Central High School, Marystown, Newfoundland, Canada

 
Third Award of $1,000
EN031 The Effect of Wing Tips on Length of Trailing Vortices
Belle Dean Bredehoft, 18, Mount Vernon High School, Alexandria, Virginia

EN037 Continuously Variable Transmissions, A New Approach to the Modern Transmission: Phase Two
Brian James Beyt, 15, Catholic High School, New Iberia, Louisiana

EN043 Maximizing Power Density in Direct Methanol Fuel Cells: The Development of a Novel Multiple Fuel Cell Design
Douglas George Lavanture, 16, John Adams High School, South Bend, Indiana

EN062 Creating a Three-dimensional Model of an Object
Anthony David Liechty, 18, Leo Junior-Senior High School, Leo, Indiana

EN073 Don't Waste Energy Stopping
Adam James Leiferman, 17, Kimball High School, Kimball, South Dakota

EN083 Embedded Artificial Intelligence Robot
Colin Patrick O'Flynn, 17, Westdale Secondary School, Hamilton, Ontario, Canada

EN102 Factors Affecting Cooperative Robotic Behavior
Donald Eng, 15, Stanton College Preparatory School, Jacksonville, Florida

EN114 PAR - III: Paving Our Future
Gina May Gallant, 15, Kelly Road Secondary School, Prince George, British Columbia, Canada

EN118 Catalytic Growth of Zirconium Oxide Nanowires and Their Electron Field Emission
Michael Edward Coulter, 16, Oregon Episcopal School, Portland, Oregon

EN120 The Effects of Balance Training on Older Adults
Christina Nicole Hobson, 17, Red Mountain High School, Mesa, Arizona

 
Fourth Award of $500
EN008 Ballistic Limit of Laminated Composite Panels
Niraj Rama Nathan, 15, Lecanto High School, Lecanto, Florida

EN014 Developing a Microsensor Array for the Monitoring of Glucose and Ketone Levels in Diabetics
Kristin L. Butler, 17, Hathaway Brown School, Shaker Heights, Ohio

EN020 The Power of Pitch II: Investigating the Use of a Variable-pitch Wind Turbine to Optimize Power Output Under Varying Wind Conditions
Galen Daniel Maly, 17, Yorktown High School, Arlington, Virginia

EN027 A Magnetohydrodynamic Direct Current Transformer
Elizabeth Van Cortlandt Varela, 16, West Potomac High School, Alexandria, Virginia

EN028 Wind Turbine Energy Output Enhancement Using Electrohydrodynamic Principles
Arthur Joseph Petron, 17, Dallastown Area High School, Dallastown, Pennsylvania

EN033 The Effect of an Induced Airflow on the Amount of Lift Produced by a Wing
Paul Briede, 17, James Wood High School, Winchester, Virginia

EN044 Legged Mobile Robots
Collin David Arnold, 17, John Marshall High School, San Antonio, Texas

EN072 Ethanol in Small Engines
Grant Allen Lewis, 17, Delavan High School, Delavan, Illinois

EN077 Design and Fabrication of Planar Glucose Sensor Arrays
Parvathy Rama Menon, 16, Westview High School, Portland, Oregon

EN080 A Design Concept of a Multi-chambered Radial In-flow (MCRI) Rocket Engine
Benjamin William Glass, 18, Community High School, Ann Arbor, Michigan

EN099 A Study of Central Pattern Generators on a Hexapod Robot With a Vision Recognition System
Vincent Michael Howard, 18, California High School, San Ramon, California

EN107 Nanoscopic Control of Protein Organization
Madelyn Meng-Ling Ho, 17, William P. Clements High School, Sugar Land, Texas

EN121 Robots to the Rescue: The Effect of Sensor Type on the Detection of Life Signs
Brian Edward Pinkham, 17, Stone Bridge High School, Ashburn, Virginia

 
Environmental Sciences - Presented by the Environmental Protection Agency
Intel will present Best of Category Winners with a $5,000 scholarship and a high-performance computer. Additionally, a $1,000 grant will be given to their school and the Intel ISEF Affiliated fair they represent.
 
Intel ISEF Best of Category Award of $5,000 for Top First Place Winner
EV099 The Effects of Time and Thickness on the Concentration of Formaldehyde Emitted by OSB and the Absorption of Emissions by an Artificial Human Lung
Katherine Douglas Van Schaik, 16, Spring Valley High School, Columbia, South Carolina

 
First Award of $3,000
EV054 Rises and Falls of a Great River: An Intensive Bioassessment of the Mississippi's First 382 Miles
Rebecca Jennifer Krystosek, 18, Bagley High School, Bagley, Minnesota

EV099 The Effects of Time and Thickness on the Concentration of Formaldehyde Emitted by OSB and the Absorption of Emissions by an Artificial Human Lung
Katherine Douglas Van Schaik, 16, Spring Valley High School, Columbia, South Carolina

EV105 Phosporous Removal from Everglades Agricultural Area Farm Drainage Water: A Third Year Study
Patrick L. Geer, 17, Wellington High School, Wellington, Florida

 
Second Award of $1,500
EV004 The Effect of Cerium Oxide Nanoparticles on Polychlorinated Biphenyl (PCB) Toxicity in Cultured Brain Cells
Andrew Gordon Cook, 16, Lake Highland Preparatory School, Orlando, Florida

EV022 The Use of Modified Alumina Refinery Residues (Bauxsol TRADEMARK) for Acid Sulfate Soil Remediation
Estelle Lela Weber, 16, Wollumbin High School, Murwillumbah, New South Wales, Australia

EV027 An Ecological Survey of Dictyostelid Populations in the Cibola National Forest of New Mexico, USA
Jeremy Micah Denlea, 17, Saint Pius X High School, Albuquerque, New Mexico

EV046 Assessment of Zooplankton Resources in Biscayne Bay and Lagoonal Trophic Flow Model Analysis
Jenna Lyanne Lewis, 18, Cooper City High School, Cooper City, Florida

EV072 Bacterial Toxicity Detectors for Water Safety
Ron Neuman, 16, Ohel Shem, Ramat-Gan, Israel

EV114 All in the Family: Using Phylogenetic Systematics to Develop a Family of Arsenic Hyperaccumulators
Khaivchandra Ramjeawan, 17, Uniondale High School, Uniondale, New York

 
Third Award of $1,000
EV007 The Effect of Aerated Barley Straw Liquor on Selenastrum capricornutum (Green Algae)
Elizabeth Jean Welsh, 15, Proctor High School, Proctor, Minnesota

EV011 The Implications of the Flow of Bacteria in the Atmosphere on Terrestrial Ecosystems: A Three Year Study
Timothy Calvin Borden, 17, Canterbury School, Fort Myers, Florida

EV016 Reduction of Estrogenic Activity Through the Waste Water Treatment Process
Tyler Lee Jorgenson, 17, Buena High School, Sierra Vista, Arizona

EV045 The Development of an Analytical Method by Which to Measure 1,3,7-Trimethylxanthine in Water Samples
Katherine Laura Hermann, 16, Boulder High School, Louisville, Colorado

EV047 Processes Regulating Zooxanthellae Density in Condylactis gigantea: Halobiont Exposure to Irradiance and Temperature Gradients
Carrie Anna Miller, 18, Palm Bay High School, Melbourne, Florida

EV049 Polymer Possibilities Phase III: Biodegradable Cellulose for Wind Erosion Control
Vincent Tyler Metzger, 16, Cibola High School, Albuquerque, New Mexico

EV050 The Effects of Pubertal Exposure to Estradiol on Epididymal Sperm Counts
Erica Mariel Burden, 17, Paul D. Schreiber High School, Port Washington, New York

EV091 The Effect of Agricultural and Residential Runoff on the Microbiology of a Hawaiian Ahupua
Kiana Laieikawai Frank, 16, Kamehameha High School, Honolulu, Hawaii

EV108 Bioluminescence: The Role of ATP in Detecting Biocontamination
Iyen Abdon Acosta, 16, Oxon Hill High School, Oxon Hill, Maryland

EV109 Urea Treatment of Soil Contaminated with Escherichia coli O157:H7
Terresa Louise Dodge, 17, Hinckley Finlayson High School, Hinckley, Minnesota

 
Fourth Award of $500
EV021 Nutrient Run Off
Andrew James Stewart, 15, Karabar Distance Education Centre, Queanbeyan, Australia

EV033 Diagnostics and Mapping of the Biogas Flow from the Surface of the Remediated Landfill Sites
Ivan U. Kouzel, 17, Students' Ecological Center, Minsk, Belarus

EV036 Story of a River: Watershed Analysis and Management
Eddy Leal, 17, Academia del Perpetuo Socorro, San Juan, Puerto Rico

EV039 The Development of an Environmentally Friendly Ezyme-based Antifouling System
Vaishali Kiran Grover, 15, Miami Coral Park Senior High School, Miami, Florida

EV041 The Effects of Lead on Biological Models: Enzyme Function, Cell Membrane Permeability and Cell Growth
Kristen Elaine Fenska, 15, Miami High School, Miami, Oklahoma

EV076 The Effect of Global Change on Decomposition: Light Availability, Standing Litter and Growth Environment
Grace Hsu, 17, Saratoga High School, Saratoga, California

EV077 Seasonal Availability of Macroinvertebrates as a Food Resource for Migratory Waterfowl Along the Mississippi Flyway
Daniel Boyd Grubaugh, 16, White Station High School, Memphis, Tennessee

EV082 Phytoremediation of Excess Nitrogen in Groundwater: Common Cattail vs. Hard-stemmed Bulrush
Kristina Ann Ufer, 18, Bellarmine Preparatory School, Tacoma, Washington

EV084 A Study of the Phytoremediative Properties of the Water Hyacinth
Jean Marie Folsom, 17, Yorktown High School, Arlington, Virginia

EV085 Passive Remediation of Arsenic and Zinc Using Permeabile Reactive Barriers
Douglas Calvin Naftz, 16, Park City High School, Park City, Utah

EV093 Waste Not, Want Not, III: Environmental Impact of Engineering Changes to Liquid Laundry Soap Packaging
Benjamin Allen Huffman, 18, Heritage Christian School, Indianapolis, Indiana

EV107 The Application of Alternanthera philoxeroides into Acid Mine Drainage as an Economical Remediation Contrivance of the Future
Mary Elizabeth Cole, 17, Demopolis High School, Demopolis, Alabama

 
Gerontology - Presented by Intel Foundation
Intel will present Best of Category Winners with a $5,000 scholarship and a high-performance computer. Additionally, each winner will receive a copy of the Encyclopedia of the Aging, a $1,000 grant will be given to their school and their Teacher.
 
Intel ISEF Best of Category Award of $5,000 for Top First Place Winner
GN001 Neuronal Expression of CD22: Novel Therapeutic Implications for Alzheimer's, Parkinson's and Multiple Sclerosis
Anant Ramesh Patel, 18, Astronaut High School, Titusville, Florida

 
First Place Award of $3,000
GN001 Neuronal Expression of CD22: Novel Therapeutic Implications for Alzheimer's, Parkinson's and Multiple Sclerosis
Anant Ramesh Patel, 18, Astronaut High School, Titusville, Florida

 
Second Place Award of $1,500
GN003 And The Beat Goes On... Can Ultrasonic Frequencies Be Used to Non-invasively Reduce the Growth of Atherosclerosis in Arteries?
Roman Garrick Eskue, 18, Willcox High School, Willcox, Arizona

 
Third place award of $1,000
GN006 Increased Oxidant Stress in Aging Leads to Decreased Nitric Oxide (NO) Bioavailability
Alexandra Raisa Adler, 18, Horace Greeley High School, Chappaqua, New York

 
Fourth Place Award of $500
GN007 The Effect of Estrogen and Chromium on Cytokine Secretion by Monocytes in Post-menopausal Diabetic Women
Sumati Kumari Jain, 17, Caddo Parish Magnet High School, Shreveport, Louisiana

GN017 Effect of Age on B Cell Responsiveness to Stromal Cell-derived Factor-1 (SDF-1) and B-Lymphocyte Chemoattractant (BLC)
Truc Thanh Pham, 18, Suncoast High School, Riviera Beach, Florida

 
Mathematics - Presented by Panasonic Consumer Electronics Company
Intel will present Best of Category Winners with a $5,000 scholarship and a high-performance computer. Additionally, a $1,000 grant will be given to their school and the Intel ISEF Affiliated fair they represent.
 
Intel ISEF Best of Category Award of $5,000 for Top First Place Winner
MA027 Continued Fractions of Quadratic Laurent Series
Ethan James Street, 18, Winston Churchill High School, Livonia, Michigan

 
First Award of $3,000
MA027 Continued Fractions of Quadratic Laurent Series
Ethan James Street, 18, Winston Churchill High School, Livonia, Michigan

 
Second Award of $1,500
MA021 A Combinatorial Proof of Seymour's Conjecture for Regular Oriented Graphs With Almost Regular Outsets O'a and O"a
Lester Wayne Mackey, 18, Half Hollow Hills High School West, Dix Hills, New York

MA037 The Topology of Distance: Asymmetric Functions
George Alexander Khachatryan, 18, Kinkaid School, Houston, Texas

 
Third Award of $1,000
MA006 A Novel Mathematical Model of B-DNA in a Nucleosome
Daniel David Graves, 16, Nicolet High School, Glendale, Wisconsin

MA012 Polynomial Maps From Zn to Zn
Alexandr V. Medvedev, 17, BSU Liceum, Minsk, Belarus

MA014 Computation of Quandle Cocycle Knot Invariants
Anatoly Preygel, 17, Montgomery Blair High School, Silver Spring, Maryland

MA034 Data Detectives: A Second Year Study of CRC Generator Polynomials, 32-bit
Alice Wan Chai, 16, Plano Senior High School, Plano, Texas

 
Fourth Award of $500
MA005 Random Walks and Handshakes
Brian Todd Rice, 16, Southwest Virginia Governor's School, Dublin, Virginia

MA024 Exploring Alternative Routing Options: A Three Year Study
Yan Zhong, 17, Vero Beach High School, Vero Beach, Florida

MA030 The Mathematical Modeling of Break Dancing
Brandon James Hopkins, 16, Waterford School, Sandy, Utah

MA038 An Investigation of Factors that Influence Florida Drought Conditions: A Two Year Study
Charles Michael Addicott, 15, Wellington High School, Wellington, Florida

 
Medicine and Health - Presented by Merck Research Laboratories
Intel will present Best of Category Winners with a $5,000 scholarship and a high-performance computer. Additionally, a $1,000 grant will be given to their school and the Intel ISEF Affiliated fair they represent.
 
Intel ISEF Best of Category Award of $5,000 for Top First Place Winner
ME092 Silencing Cancer With RNA
Anila Madiraju, 17, Marianopolis College, Montreal, Quebec, Canada

 
First Award of $3,000
ME033 Disease Propagation Through Connective Paths: Application of the Small World Theory to Epidemic Modeling
Anna-Katrina Shedletsky, 16, Brewster High School, Brewster, New York

ME080 Using Bioinformatics to Analyze the Effects of Single Nucleotide Polymorphisms on Disease
Nicholas Paul Semenkovich, 16, Ladue Horton Watkins High School, Ladue, Missouri

ME092 Silencing Cancer With RNA
Anila Madiraju, 17, Marianopolis College, Montreal, Quebec, Canada

 
Second Award of $1,500
ME042 Effect of ACTH on Chondrogenesis
Jennifer Tze-Heng Choy, 17, Benjamin N. Cardozo High School, Bayside, New York

ME045 Restraining Restenosis: Combating Vascular Disease, Year Three
Julian C. Hong, 17, Ronald Reagan High School, San Antonio, Texas

ME070 Bilateral Lower Extremity Exercise: Effects on Bimanual Coordination
Ellen Marie Pitman, 16, Central Bucks High School West, Doylestown, Pennsylvania

ME071 Damnacanthal and the Cytoskeleton: Noni Anthraquinone Normalizes the Cancer Cell Phenotype
Jill Shizuko Harunaga, 18, Kamehameha High School, Honolulu, Hawaii

ME082 Gene Expression Analysis of Synovial Cells in Response to Impulsive Shock
Irene Yuan Sun, 16, Ben Davis High School, Indianapolis, Indiana

 
Third Award of $1,000
ME008 Development of Projection of Retinal Anglion Axons to the Brain
Ning Zhou, 15, Wayzata High School, Plymouth, Minnesota

ME022 INGAP Peptide: New Therapeutic Approach for Diabetes
Anand Athiviraham, 17, Saint Thomas High School, Pte Claire, Canada

ME032 A Role for Green Tea Polyphenols in the Inhibition of Hepatocyte Growth Factor Mediated Prostate Cancer Progression
Christopher Ku Yu, 17, Caddo Parish Magnet High School, Shreveport, Louisiana

ME039 A Study of the Effect of Body Habitus on Reliability of Cardiac Nuclear Imaging at Two Institutions in vivo and in vitro: Year Two
Winston Harmon Messer, 16, Presbyterian Christian School, Hattiesburg, Mississippi

ME041 Sub-lethal Exposure of German Cockroaches to Pesticides Contributes to Increased Expression of Bla g 2, an Allergen Associated With Inner City Asthma
Yi-Chen Zhang, 17, The Bronx High School of Science, Bronx, New York

ME063 A Study of the Indoor Pool Environment and its Effects on the Respiratory Function of Competitive Swimmers
Sarah Elizabeth Gutman, 16, Mount de Chantal Visitation Academy, Wheeling, West Virginia

ME065 Potential Role of the PPAR-GAMMA-2 Pro12Ala Polymorphism in Coronary Artery Disease
Nikhil Atul Shukla, 16, White Station High School, Memphis, Tennessee

ME072 A Theory for Electric Field Control of Epileptic Seizure Propagation
Benjamin Kendrick Munyan, 17, Thomas Jefferson High School for Science and Technology, Alexandria, Virginia

 
Fourth Award of $500
ME004 A Geometrically and Mechanically Realistic Replacement Mitral Valve
Kyra Lauren Sedransk, 17, Hathaway Brown School, Shaker Heights, Ohio

ME006 The Use of Expressed Sequence Tags Expression Profiles as a Possible Tool for Prostate Cancer Diagnosis
Megan Elizabeth Muroski, 17, Lake Highland Preparatory School, Orlando, Florida

ME009 Differentiation of RN33b Cells into Cholinergic Neurons in vitro
Jessica Pearl Swartz, 17, Thomas Jefferson Senior High School, Bloomington, Minnesota

ME037 Is It Possible to Detect Color Deficiency Through the Consensual Pupillary Response?
Andrew Allen Lenoir, 16, Gulliver Preparatory School, Miami, Florida

ME046 Detection of Surface Antigen Mutants in the A Determinant Region of Children that Failed Neonatal Hepatitis B Prophylaxis
Jennifer Shui-Ming Ling, 17, John L. Miller-Great Neck North High School, Great Neck, New York

ME048 Inhibition of Cisplatin-induced Apoptosis by AKT2: Implication of AKT2 in Chemoresistance
Gene Everett Sussman, 16, Lawrence High School, Cedarhurst, New York

ME064 The Effects of Glucose on the Utilization of Creatine in Mice
Jenna Marie Schoof, 15, Merlo Station High School, Beaverton, Oregon

ME068 Determining a Correlation Between Salivary Cortisol Concentrations, Socio-Economic Classes and At-Risk School-aged Children
Chelsea Ray Keeney, 18, School of the Osage, Kaiser, Missouri

ME084 Glucose as a Teratogen Affecting Cranial Neural Crest Migration in the Chick Embryo
Henry Louis Marr, 18, Alhambra High School, Alhambra, California

ME088 Histone Protein Promotion With Trichostatin on Gene Expression of Human Bladder and Prostate Cancer Cells
Samantha Megan Feingold, 17, Spanish River Community High School, Boca Raton, Florida

 
Microbiology - Presented by Intel Foundation
Intel will present Best of Category Winners with a $5,000 scholarship and a high-performance computer. Additionally, a $1,000 grant will be given to their school and the Intel ISEF Affiliated fair they represent.
 
Intel ISEF Best of Category Award of $5,000 for Top First Place Winner
MI030 Identifying Bacterial Genes via Neural Networks
Jarryd Brandon Levine, 17, Paul D. Schreiber High School, Port Washington, New York

 
First Award of $3,000
MI030 Identifying Bacterial Genes via Neural Networks
Jarryd Brandon Levine, 17, Paul D. Schreiber High School, Port Washington, New York

MI071 A Comparitive Study on the Effects of Various Diets on the Content of Escherichia coli Isolated from Bovine Feces
Brian Jacob Grondahl, 15, Maddock High School, Maddock, North Dakota

 
Second Award of $1,500
MI007 Effects of Iron and Zinc on Carbon Tetrachloride Degradation by Methanosarcina thermophila Cell Exudates: Optimizing Conditions for Environmental Cleanup
A. Noel Suri, 16, Harding High School, St Paul, Minnesota

MI008 Characterization of the Secreted Aspartic Proteinases of Candida albicans Using a Novel Combinatorial Approach
Jamie Elyce Rubin, 16, Canterbury School, Fort Myers, Florida

MI025 The Interaction Between Leukotoxin and Cu, Zn Superoxide Dismutase from the Periodontal Pathogen Actinobacillus actinomycetemcomitans
Diane Hyemin Park, 17, Townsend Harris High School, Flushing, New York

MI057 Mouse Mammary Tumor Virus (MMTV): Investigating the Role of Mouse Transferrin Receptor 1 (mTf R1) Polymorphisms in Resistance to Retroviral Infection
Maria Elena De Obaldia, 16, Moorestown High School, Moorestown, New Jersey

 
Third Award of $1,000
MI021 The Identification of Antimicrobial Volatile Compounds and Their Effects on Representative Species of Medically and Agriculturally Important Fungi
Thomas Edgar Cleveland, 18, Louisiana School for Math, Science, and the Arts, Natchitoches, Louisiana

MI026 Disinfecting Sporoform-producing Microorganisms Using Microwave Technology
Eugenia Shmidt, 17, High Tech High School, North Bergen, New Jersey

MI058 The Role of Multi-drug Resistance (MDR) Pumps in Resistance to the Immunosuppressive Drug FK506 in Saccharomyces cerevisiae
Anna Lisa De Obaldia, 18, Moorestown High School, Moorestown, New Jersey

MI062 Catechin: For Oral Bacteria It Is Not Their Cup of Tea!
Gregory Andrew Warot, 16, Boston Latin Academy, Boston, Massachusetts

MI065 Restoring the Effectiveness of BETA-lactam Antibiotics by Combating Bacterial Defense Mechanisms: Exploring Natural Agents as Enzyme Blockers
Ibraheem Maqsood Mohammed, 17, Niceville High School, Niceville, Florida

MI067 The Antimicrobial Properties of Human Milk: A Fourth Year Study
Todd James Blumberg, 18, Plano Senior High School, Plano, Texas

MI073 Peptide-directed Inhibition of Endotoxin LPS-induced Pro-inflammatory Cytokine Expression in RAW 264.7 Cells
Yiliu Chen, 16, University School of Nashville, Nashville, Tennessee

 
Fourth Award of $500
MI012 Xylella fastidiosa Genetic Analysed Provide Host-range Insights
Mary Melissa Gardner, 17, Spalding High School, Griffin, Georgia

MI014 Antibiotic Resistance from Sewage: Phase IV
Heather Michelle Mispagel, 18, Oconee County High School, Watkinsville, Georgia

MI029 The Effects of an Acidic Environment on the Growth and Development of Dictyostelium discoideum
Aditya Krishna Denduluri, 16, Saint Pius X High School, Albuquerque, New Mexico

MI041 The VCE MDR Pump: Regulation of the vce Operon in Vibrio cholerae
Amanda Dyann Dugan, 16, Rockdale County High School, Conyers, Georgia

MI061 Testing for Anti-microbial Properties in Four Lichen Species
Tzveta Dmitrieva Pokrovska, 17, Holland Park School, London W8 7af Eng, Louisiana

MI072 An Assay of Natural Products in Preservational Techniques
Teresa Lorraine Jentz, 18, Hankinson Public School, Hankinson, North Dakota

MI077 Examining S. cerevisiae Mutations Phase II: DNA Damage Response & the Relationship to Cancer
Katie Lynn Liberatore, 17, Rio Rancho High School, Rio Rancho, New Mexico

MI078 Synergistic Fusion Inhibitors of HIV
Maria Gorodnitsky, 17, Yorktown High School, Yorktown Heights, New York

 
Physics - Presented by Intel Foundation
Intel will present Best of Category Winners with a $5,000 scholarship and a high-performance computer. Additionally, a $1,000 grant will be given to their school and the Intel ISEF Affiliated fair they represent.
 
Intel ISEF Best of Category Award of $5,000 for Top First Place Winner
PH053 Chaotic Fluids: An Examination of Phase Transitions in Taylor-Couette Flow
Mairead Mary McCloskey, 17, Loreto College, Coleraine, Co Derry, Northern Ireland

 
First Award of $3,000
PH029 Is Eating Blueberry Pie Bad for You?
Jennifer Anne D'Ascoli, 17, Academy of the Holy Names, Albany, New York

PH053 Chaotic Fluids: An Examination of Phase Transitions in Taylor-Couette Flow
Mairead Mary McCloskey, 17, Loreto College, Coleraine, Co Derry, Northern Ireland

 
Second Award of $1,500
PH005 The Effect of Salinity on the Production and Duration of Antibubbles
Michael J. Pizer, 14, University School of Milwaukee, Milwaukee, Wisconsin

PH040 Magnetoplasmadynamics: Ionization and Magnetic Field
Ray Chengchuan He, 19, Hempfield High School, Landisville, Pennsylvania

PH046 Nuclear Fusion Reactor Apparatus
Craig J. Wallace, 18, Spanish Fork High School, Spanish Fork, Utah

PH054 Electron-Phonon Interactions in Carbon Nanotubes
Edward Joesph Su, 18, William G. Enloe High School, Raleigh, North Carolina

 
Third Award of $1,000
PH024 A Siphoned Flowing Soap Film as a Model for Density-stratified Fluid Systems
Jonathan Jacques Kamler, 17, Townsend Harris High School, Flushing, New York

PH026 Superconductivity in High Pressure Phases of Lithium
Wei Gan, 18, Thomas Sprigg Wootton High School, Rockville, Maryland

PH028 The "Blackberry" Cluster: Thermodynamic Equilibrium and Potential Medical Applications of Giant Nanoscale Inorganic Molecules in Solution
Brandon Stuart Imber, 17, Commack High School, Commack, New York

PH034 An Investigation of the Properties of the Plasma Plume Created by Laser Ablation
Kevin E. Claytor, 16, Los Alamos High School, Los Alamos, New Mexico

PH052 Is the Wind Predictable?
Nolan Herman Reis, 16, Palo Alto High School, Palo Alto, California

 
Fourth Award of $500
PH012 Absorption of Radioactive Isotopes Using Natural Zeolites
Vanessa Anne Spini, 17, Gold Beach High School, Gold Beach, Oregon

PH018 Spectroscopy Never Sounded So Good
Andrew Jared Herron, 18, Dallastown Area High School, Dallastown, Pennsylvania

PH039 Modeling the Dynamics of a Pneumatic Water Sprayer
Ross Andrew Coleman, 18, Winner High School, Winner, South Dakota

PH044 IV. Measurements of Internal Electrostatic Confinement Electron Density using Microwave Interferometry
Tianhui Li, 18, Oregon Episcopal School, Portland, Oregon

PH051 An Investigation into Automobile Aerodynamics
Molly von der Heydt, 15, Falmouth Academy, Falmouth, Massachusetts

PH061 Design and Construction of an Air-cored Resonant Transformer and Quantification of Arc-induced Ozone
Abram Levi Coley, 18, Big Sky High School, Missoula, Montana

PH062 A Study of DNA Adsorption Kinetics on OTS Surfaces
Joseph Michael Barone, 17, West Islip High School, West Islip, New York

 
Zoology - Presented by Intel Foundation
Intel will present Best of Category Winners with a $5,000 scholarship and a high-performance computer. Additionally, a $1,000 grant will be given to their school and the Intel ISEF Affiliated fair they represent.
 
Intel ISEF Best of Category Award of $5,000 for Top First Place Winner
ZO056 Crossing the Divide: Using Acoustics and Geographic Location to Examine the Differences Between North and South American Frog and Toad Species
Simeon McMillan, 17, Uniondale High School, Uniondale, New York

 
First Award of $3,000
ZO021 The Effect Sea Star Coelomocytes Have on Asteroidea Regeneration in vivo and Lumbricus terrestris Brain Cellular Proliferation in vitro
Gregory Amend, 17, Manhasset High School, Manhasset, New York

ZO056 Crossing the Divide: Using Acoustics and Geographic Location to Examine the Differences Between North and South American Frog and Toad Species
Simeon McMillan, 17, Uniondale High School, Uniondale, New York

 
Second Award of $1,500
ZO013 Thermal Preference for the Native, Trachymyrmex septentrionalis, and the Introduced, Cyphomyrmex rimosus, Fungus-gardening Ants
Abu-Bakr Zafar, 17, Panama City Advanced School, Panama City, Florida

ZO014 A Mineral Study of Selected Pasture Sites and Bovine on the Lower Gillespie Ranch
Lacy Ann Gillespie, 17, North Toole County High School, Sunburst, Montana

ZO048 Morphological Differences in Feather Microstructure
Richard Winston Larson, 15, Springville Junior High School, Springville, Utah

 
Third Award of $1,000
ZO002 Examination of Repellent, Inhibitor and Attractant Properties of Catnip Oil
Kay Dee Furman, 17, Central High School, Brooksville, Florida

ZO007 The Development of an Enriched Microsatellite Library for the Genetic Analysis of Briareum asbestinum
Nisha Vikram Shah, 16, Lecanto High School, Lecanto, Florida

ZO008 Memory Retention of Habituated Dugesia tigrina in a Simulated Microgravity Environment
Jennifer Rose Sass, 17, Mid-Buchanan High School, Faucett, Missouri

ZO045 The Effects of Creatine and Ephedra on the Mass of Mice
Douglas Stanley Weinberg, 17, Yorktown High School, Arlington, Virginia

ZO049 Gender Specific Recombination Rate Differences in the Zebrafish, Danio rerio
Anant Vinjamoori, 17, Parkway Central High School, Chesterfield, Missouri

 
Fourth Award of $500
ZO004 The Effects of Increased Filtration Requirements on Pacific Blue Mussel Byssal Thread Production
Carl Harold Brodersen, 18, Juneau-Douglas High School, Juneau, Alaska

ZO016 Molecular Evaluation of tuh-1 Gene in Drosophila
Maria Luisa Pineda, 18, American Senior High School, Miami, Florida

ZO025 An Analysis of River Dynamics and Their Effects Upon Larval Trichoptera Populations
Hillary Anne Fultz, 18, Bagley High School, Bagley, Minnesota

ZO029 A Wake Up Call: The Effect of Cell Phone Emissions on Drosophila melanogaster
Blake Allen Campbell, 16, Stevens High School, Rapid City, South Dakota

ZO031 An Investigation of Feeding and Nesting Behavior as Indicators of Relative Metabolic Rate in Phidippus sp.
Erin Louise Moulding, 15, Fremont High School, Plain City, Utah

ZO036 The Late Season Flight Phenology and Responses of Ips pini to Enantiomeric Blends of the Aggregation Pheromone Ipsdienol
Heather Anne Charton, 15, Tuscarawas Valley High School, Zoarville, Ohio

 
Team Projects - Presented by Science News
Intel will present Best of Category Winners with a $5,000 scholarship and a high-performance computer. Additionally, a $1,000 grant will be given to their school and the Intel ISEF Affiliated fair they represent.
 
Intel ISEF Best of Category Award of $5,000 for Top First Place Winner
CS307 BEACON: Analytical Instrumentation Software for Identifying Fluorescent Oligonucleotides Used in Encoded Microbeads
Andrew Gerard Ascione, 18, Broadneck Senior High School, Annapolis, Maryland
Aaron David Schulman, 17, Broadneck Senior High School, Annapolis, Maryland
David Edwyn Bennett, 17, Broadneck Senior High School, Annapolis, Maryland

 
First Award of $3,000
BI304 Lipoic Acid Inhibits CREB Gene Expression in Regenerating Hydra
Joanne Charlotte Hsieh, 18, Northport High School, Northport, New York
Ashley Deane Kepping, 18, Northport High School, Northport, New York

BO306 Sub-nuclear Localization of the Unknown Protein Muo10.12 and the Chromatin Remodeling Factor HirA in A. thaliana
Jason Scott Pellegrino, 16, Manhasset High School, Manhasset, New York
Joshua Harris Egan, 16, Manhasset High School, Manhasset, New York

CS307 BEACON: Analytical Instrumentation Software for Identifying Fluorescent Oligonucleotides Used in Encoded Microbeads
Andrew Gerard Ascione, 18, Broadneck Senior High School, Annapolis, Maryland
Aaron David Schulman, 17, Broadneck Senior High School, Annapolis, Maryland
David Edwyn Bennett, 17, Broadneck Senior High School, Annapolis, Maryland

EN328 A Low Cost Electronic Device for Monitoring the Seeding Process Efficiency
Luciano Gaspari, 16, I.P.E.M. N0 80 "Dr. Luis Federico Leloir", Berrotaran, Cordoba, Argentina
Marcos Federico Bosso, 16, I.P.E.M. N0 80 "Dr. Luis Federico Leloir", Berrotaran, Cordoba, Argentina

EV325 Mass Production of Biodiesel, HySee 1005, With use of Microbes; Bacillus thuringienes and Streptomyces albus
Wesley Ryan Fuller, 17, Hamilton High School, Chandler, Arizona
Blair Elisabeth Kowalinski, 16, Hamilton High School, Chandler, Arizona
Kyle Anthony Marsland, 18, Hamilton High School, Chandler, Arizona

ME301 A Study of Proteoglycans: Potential Biomarker for Congenital Hydrocephalus in the H-Tx Model, Phase II
Peter McLane Williams, 18, Lake Highland Preparatory School, Orlando, Florida
Elysia Meghan Segal, 18, Lake Highland Preparatory School, Orlando, Florida

 
Second Award of $1,500
BE313 Grading Disorder A
Chelsea Bahar Gokcay, 17, Oregon Episcopal School, Portland, Oregon
Julia Ruby Baldwin, 17, Oregon Episcopal School, Portland, Oregon

CH302 A Two-state DNA Nanomechanical Motor Powered by the Reversible Hybridization of a Unique DNA Strand Trigger
Christopher Eric Kulawik, 16, Fox Lane High School, Bedford, New York
Robert David Barish, 16, Fox Lane High School, Bedford, New York

CS302 Software Framework for Creating Multi-agent Systems
Vsevolod D. Ustinov, 17, Lyceum of Information Technologies, #153, Moscow, Moscow City, Russia
Andrew S. Tatarinov, 16, Lyceum of Information Technologies, #153, Moscow, Moscow City, Russia
Vasiliy G. Fedoseev, 16, Lyceum of Information Technologies, #153, Moscow, Moscow City, Russia

CS304 Visualization of Tools for the Hearing Impaired
Frank Emmanuel Block, 17, Little Rock Central High School, Little Rock, Arkansas
Lee Taylor Perry, 18, Little Rock Central High School, Little Rock, Arkansas
Satish Mahalingam, 17, Little Rock Central High School, Little Rock, Arkansas

EA308 The Effects of Varying Mine Tailing and Sand Ratios on the Structural Strength of Concrete
Laura C. Wysner, 17, Hamilton High School, Chandler, Arizona
Denver L. Smith, 17, Hamilton High School, Chandler, Arizona

EN329 Motility and Communication by Using IR for Severe Motor Disabled People
Roberto Daniel Dahir, 18, E.P.E.T. N0 6, Realico, La Pampa, Argentina
Nestor Juan Garrone, 19, E.P.E.T. N0 6, Realico, La Pampa, Argentina

EV321 Development & Water Quality Impairment
Lydia Suzanne Weiskopf, 17, Ecole Secondaire Algonquin, North Bay, Ontario, Canada
Rachelle Elizabeth Miron, 18, Ecole Secondaire Algonquin, North Bay, Ontario, Canada

MA301 Generalization of the Kuratovsky's Problem
Evgeny A. Amosov, 16, Continous Math Education Center, St. Peterburg, St. Peterburg City, Russia
Artem G. Viktorov, 17, Continous Math Education Center, St. Peterburg, St. Peterburg City, Russia

MA302 Multifractal Dimension Functions of Rn and Qp Space Subsets
Evgeniy E. Loharu, 17, St. Petersburg, Moscow, Russia
Sergey O. Ivanov, 16, St. Petersburg, Moscow, Russia

PH304 The Construction of an Ion Accelerator for the Triggering of Nuclear Reactions
Matjaz Bone, 18, Solski Center Nova Gorica, Gimnazija, Nova Gorica, Slovenia
Niko Gorjup, 18, Solski Center Nova Gorica, Gimnazija, Nova Gorica, Slovenia
Matjaz Humar, 19, Solski Center Nova Gorica, Gimnazija, Nova Gorica, Slovenia

PH309 Determining Chemical and Physical Properties of Uranium Oxide (UOx) as a Thin Film in Soft X-ray Reflectance
Megan Rowberry, 18, Provo High School, Provo, Utah
Hollilyne Drury, 18, Provo High School, Provo, Utah

 
Third Award of $1,000
BE309 Aggressiveness of Stressed Crayfish (Procambarus clarkll): Effects of Photoperiod in the Maintenance of Dominance Hierarchies
Lynn Marie Torrech-Antonetty, 16, Isidro A. Sanchez High School, Luquillo, Puerto Rico
Rafael Andres Torrech-Antonetty, 14, Isidro A. Sanchez High School, Luquillo, Puerto Rico
Felix Javier Jorge-Garcia, 15, Isidro A. Sanchez High School, Luquillo, Puerto Rico

BI303 Microarray Analysis of Gene Expression in in vitro Models of Induced Muscular Hypertrophy and Atrophy
Ami Rebecca Amini, 17, Yorktown High School, Yorktown Heights, New York
Ashley Ali Amini, 17, Yorktown High School, Yorktown Heights, New York

BO307 Saving the Saguaro Forest: The Effects of Antibiotics on Erwinia cacticida
Carolyn Ann Quigley, 16, Salpointe Catholic High School, Tucson, Arizona
Rachael Ann Charles, 17, Salpointe Catholic High School, Tucson, Arizona

BO313 Artificial Gravity Growth Unit III: A Study of the Effects of Artificial Gravity on Plant Growth
Nelson Bret Radmall, 18, Pleasant Grove High School, Pleasant Grove, Utah
Michael Ivan Judson, 17, Pleasant Grove High School, Pleasant Grove, Utah

CS312 A Liquid-based Thermoelectric Application for Processor Architecture Scalability
Matthew Paul Meduna, 17, UMS Wright Preparatory School, Mobile, Alabama
Larry Zhixing Hu, 17, UMS Wright Preparatory School, Mobile, Alabama

EA305 ESR (Electron Spin Resonance) Dating at Treugol'naya Cave: Ages for Paleo Industries in Oxygen Isotope Stage II
Yingqiuqi Lei, 16, Robert F. Kennedy High School, Flushing, New York
Sisi Liang, 17, Robert F. Kennedy High School, Flushing, New York

EN309 Controlling the Crystallization Properties of Poly[ethylene oxide] Thin Films
Vivek Kuncham, 16, The Wheatley School, Old Westbury, New York
Hatty Hong, 17, The Wheatley School, Old Westbury, New York

EN310 DNA Electrophoresis on Modified Silicon Surfaces in the Presence of Electroosmotic Flow
Maanasa Indaram, 16, The Wheatley School, Old Westbury, New York
Joan Young Rho, 18, The Wheatley School, Old Westbury, New York

EN320 Solar Desalinator: An Effective Model for the Desalination of Seawater
Miguel Angel Justiniano Lajara, 16, Aurea E. Quiles Claudio High School, Guanica,
Alexis Rodriguez, 16, Aurea E. Quiles Claudio High School, Guanica,

EN323 Finding the Fault: Hazards in Aircraft Wiring
Sydney JoAnne Chamberlin, 16, Bingham High School, South Jordan, Utah
Brittany Baker, 17, Bingham High School, South Jordan, Utah

EV304 Water Quality Impact on the Mississippi River Zebra Mussel Population
Noelle Joan Oas, 18, Winona Senior High School, Winona Senior High School, Minnesota
Hillary Joan Oas, 16, Winona Senior High School, Winona Senior High School, Minnesota

EV313 Faked Baked Worms: The Effects of UV Radiation on Regeneration in Blackworms?
Anne Elizabeth Koupal, 18, Mitchell High School, Mitchell, South Dakota
Kelly Jean Day, 18, Mitchell High School, Mitchell, South Dakota

EV322 Medicago sativa, Biosorbent for the Remediation of Arsenic V Contaminated Water
Zach Penn, 17, Deming High School, Deming, New Mexico
Meilea Elise Wertz, 14, Deming High School, Deming, New Mexico
Mahlet Kabtamu, 17, Deming High School, Deming, New Mexico

GN301 The Role of GDA, Radicicol and Rutin in Stress Response and Lifespan Enhancement
Daniel Moises Gude, 17, Keystone School, San Antonio, Texas
Zachary Adam Ozer, 18, Keystone School, San Antonio, Texas
Mark Junichi Havel, 18, Keystone School, San Antonio, Texas

MA306 Fractals, Power-Laws and the Weibull Distribution: Mathematically Modeling Crumpled Paper
Andrew Michael Leifer, 18, Fairview High School, Boulder, Colorado
Raymund Chun-Hung To, 17, Fairview High School, Boulder, Colorado
David Guillaume Pothier, 17, Fairview High School, Boulder, Colorado

ME320 The Role of p27 in Chemotherapy-induced Cancer Cell Death
Joanne June Lee, 17, Mira Loma High School, Sacramento, California
Rupa Lalchandani, 16, Mira Loma High School, Sacramento, California

ZO303 Genetic Variation Is Induced by Stress Protein Inhibition
Khannan Kameshvaran Athreya, 16, Keystone School, San Antonio, Texas
James YW Wu, 16, Keystone School, San Antonio, Texas
Albert YT Wu, 16, Keystone School, San Antonio, Texas

 
Fourth Award of $500
BE304 Do Learning Styles and Third Grade GPA Predict Academic Success?
Sonny Raye Massar, 18, Francis Howell North High School, St. Charles, Missouri
Melissa Marie Neuwirth, 18, Francis Howell North High School, St. Charles, Missouri

BE312 Lateral Relationships in the Human Body
Athena Leah Hinkle, 17, Hillsboro High School, Hillsboro, Oregon
Cindy Marie Fulton, 17, Hillsboro High School, Hillsboro, Oregon

BO302 A Study of the Resistance of Native Spearmint to Verticillium Wilt as Compared to Black Mitcham Peppermint and Scotch Peppermint
Maggie Sara Fairhurst, 18, North Toole County High School, Sunburst, Montana
Tanya Marie Lazenby, 17, North Toole County High School, Sunburst, Montana

BO303 Suppression of Branches in Eucalyptus Trees
Sharanya S, 16, Avila Convent Matriculation Higher Secondary School, Coimbatore, Tamil Nadu, India
Senthalir P, 16, Avila Convent Matriculation Higher Secondary School, Coimbatore, Tamil Nadu, India

BO314 Perplexing Polka Dots: A Study of Polygenic Inheritance in Mutated Ceratopteris richardii
Valerie Star Friedmann, 18, Jefferson County High School, Dandridge, Tennessee
Jennifer Dawn Harper, 17, Jefferson County High School, Dandridge, Tennessee

CH308 Quantum Yield Studies of Singlet Oxygen Production by Bis-cyclometalated Ir(III) Complexes
Henry Fong, 16, Alhambra High School, Alhambra, California
Allen Hing Tran, 15, Alhambra High School, Alhambra, California
Johanna Tang, 15, Alhambra High School, Alhambra, California

CS311 Galactic Domination
Giuseppe William Palazzolo, 16, Vincent Massey Secondary School, Windsor, Canada
Rui Ma, 17, Vincent Massey Secondary School, Windsor, Canada

EN308 Experimental Airfoil Design: Use of the Venturi Tube in Airfoil Structure, Phase One, Observational Analysis of Induced Drag Production
Vivek Paresh Buch, 16, Mills University Studies High School, Little Rock, Arkansas
Zachary Frank Hulett, 17, Mills University Studies High School, Little Rock, Arkansas

EN313 Improving Thermal Stability of MMA Resins by Melt Blending With Modified Organoclays
Andrew Joshua Song, 16, Jericho High School, Jericho, New York
Jonathan S. Hefter, 17, Davis Renov Stahler Yeshiva High School For Boys, Woodmere, New York

EN316 Color and Leather
Liliane de Almeida, 17, Fundacao Escola Tecnica Liberato Salzano Vieira da Cunha, Novo Hamburgo, RS, Brasil
Pedro Turibeo Castagna, 17, Fundacao Escola Tecnica Liberato Salzano Vieira da Cunha, Novo Hamburgo, RS, Brasil

EN327 Autonomous Underwater Vehicle
Tamsen Alicia Drew, 17, Amador Valley High School, Pleasanton, California
Nicholas Dorian Rapp, 18, Amador Valley High School, Pleasanton, California

EV301 The Effects of Varying Land Use on Water Quality in the Central Florida Freshwater Ecosystems
Allison Krystle Weili Tjong, 16, Lake Brantley High School, Altamonte Springs, Florida
Shirin Khaki, 17, Lake Brantley High School, Altamonte Springs, Florida
Jennifer Renee Blank, 17, Lake Brantley High School, Altamonte Springs, Florida

MA304 The Fly Problem in Metric Spaces
Maksim M. Sinkevich, 14, Osypovichi, Mogilevskaja, Belarus
Yauhen A. Yeuseyenka, 14, Osypovichi, Mogilevskaja, Belarus

MA310 About the Erdos-Woods
Zhibek Kadyrsizova, 17, School Specialize in Physics and Math, Almaty, Kazakhstan
Akmaral Begzhigitova, 17, School Specialize in Physics and Math, Almaty, Kazakhstan

ME303 Agonist Effect on Breast Cell Growth and Invasion
Emily Erin Stoll, 18, Perham High School, Perham, Minnesota
Camille Sara Myerchin Erickson, 17, Perham High School, Perham, Minnesota

ME307 Arthritic Gene Therapy in Chondrocytes and Synoviocytes
Amanda Maria Russo, 16, Fox Lane High School, Bedford, New York
Ciara Ann Barr, 15, Fox Lane High School, Bedford, New York

ME313 Chachacoma and Its Absorbance Capacity to the Ultraviolet Rays in the Second Region, Chile
Sebastian Mundaca, 17, Eagle School, Antofagasta, Chile
Jose Mercado, 16, Eagle School, Antofagasta, Chile

ME318 Effect of Migrant Compounds of Selected Plastics on the Vitality of Daphnia magna
Amanda Mychal Nagy, 17, North Toole County High School, Sunburst, Montana
Darcy Renee Diegel, 17, North Toole County High School, Sunburst, Montana

MI303 Aloe barbadensis and Allium sativum as Possible Bacteria Inhibitors on the Lids of Soft Drink Cans
Jaime Eduardo Flores, 16, Colegio San Ignacio de Loyola, Rio Piedras, Puerto Rico
Fernando Javier Nido, 16, Colegio San Ignacio de Loyola, Rio Piedras, Puerto Rico

PH305 Toner Particles on an OHP Transparency Sheet as a Grating for Diffraction
Mai Ikeda, 17, Niihama West High School, Niihama, Ehime, Japan
Natsumi Kamioka, 18, Niihama West High School, Niihama, Ehime, Japan

ZO301 Effect of Distance from Fresh Water Creeks on Size Distribution of Pacific Blue Mussels, Mytilus trossulus
Carly Beth Garrison, 16, Juneau-Douglas High School, Juneau, Alaska
Lindsay Prentice Perkins, 15, Juneau-Douglas High School, Juneau, Alaska

ZO302 Limulus polyphemus: Measuring the Growth Rate and Molting Frequency
Gold Silver Truong, 17, Edward R. Murrow High School, Brooklyn, New York
Nicole Burgoyne, 17, Edward R. Murrow High School, Brooklyn, New York

 

 

© 2008 Society for Science & the Public. All Rights Reserved.
Society for Science & the Public 1719 N Street N.W. , Washington, DC 20036, 202-785-2255.